Wydajność łańcucha dostaw odgrywa kluczową rolę w długoterminowej rentowności firm w branży chemicznej. Istnieje wiele elementów, które mogą wpłynąć na konkurencyjność przedsiębiorstwa, w tym skuteczne rozwiązania magazynowe wspierające linie produkcyjne, większa efektywność kosztowa, która prowadzi do wyższych marż, poprawy bezpieczeństwa i zgodności z przepisami oraz terminowych dostaw, które wzmacniają lojalność klientów.
Mimo że firmy chemiczne teoretycznie są świadome tych możliwości, czasami mają problemy z ich wykorzystaniem w praktyce. W ostatnim badaniu przeprowadzonym na początku tego roku przez American Chemistry Council (ACC) przyjrzano się problemom w obszarze łańcuchów dostaw, które związane są z transportem i mają poważny wpływ na działalność operacyjną wielu firm.
Kluczowe wnioski objęły następujące kwestie:
W związku z tym, że firmy z branży chemicznej zmagają się z wieloma wyzwaniami w obszarze łańcuchów dostaw, powinny korzystać z dostępnych możliwości i innowacyjnych technologii. Choć każda firma ma swoje własne, unikalne problemy do rozwiązania, poniżej przedstawiamy pięć kluczowych wyzwań, które dotykają większość organizacji w całej branży.
W odróżnieniu od innych sektorów produkcyjnych, charakteryzujących się raczej mało złożonymi, procesami liniowymi, w wyniku których dostarczane są produkty końcowe, proces produkcyjny w przemyśle chemicznym obejmuje szeroki zakres zmiennych. Różne procesy mogą być uruchamiane indywidualnie lub łącznie, produkcja może odbywać się partiami, a różne rodzaje procesów mogą być wykorzystywane do wytwarzania półproduktów lub produktów końcowych o różnym przeznaczeniu. Mnogość potencjalnych opcji produkcyjnych utrudnia planowanie stanów magazynowych, ustalanie cen, zaopatrzenie i kontrolę jakości, co oznacza, że firmy chemiczne potrzebują wydajnego i elastycznego sposobu monitorowania i zarządzania wszystkimi tymi zmiennymi.
2. Silna konkurencja na całym świecie
Ponieważ firmy chemiczne działają na rynku towarowym, szczególnie ważna jest dla nich możliwość dostarczania materiałów na czas i w odpowiedniej cenie. Obsługa, szybkość i niezawodność to kluczowe czynniki różnicujące. Jeśli firma nie jest w stanie spełnić wymagań klienta, może on łatwo zwrócić się do innego dostawcy, aby zaspokoić swoje potrzeby. Oprócz ogólnej konkurencji, ważny jest również fakt, że możliwości wzrostu organicznego ulegają spowolnieniu ze względu na nasycenie rynków zachodnich i przesunięcie łańcuchów wartości przedsiębiorstw do Azji. Aby wyprzedzić tego typu ruchy i zachować zwinność potrzebną do konsekwentnego spełniania wymagań klientów, firmy chemiczne, które chcą odnosić sukcesy, muszą mieć solidne podstawy do zarządzania swoimi możliwościami w zakresie podaży i popytu.
Kolejne utrudnienie dla firm chemicznych stanowią skomplikowane prawo oraz złożone, zmieniające się przepisy ze znacznym wpływem na branżę. Samo nadążanie za zmianami w zakresie standaryzacji, etykietowania i innych wymogów stawianych przez większość państw jest zajęciem bardzo pracochłonnym, ale nie można go pominąć. Niezgodność z przepisami niesie ze sobą ryzyko wysokich kar finansowych, utraty renomy, narażenia się na działania konkurencji oraz - w ostateczności - negatywnego wpływu na przychody i zyski.
Firmy z branży chemicznej mają również dość unikalne potrzeby w zakresie monitorowania swoich towarów, ponieważ przemysł ten wymaga specjalistycznego sprzętu, takiego jak zbiorniki, według norm ISO (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna), niezbędnych do transportu różnego rodzaju cieczy, w tym płynów niebezpiecznych. Ze względu na bezpieczeństwo, kontrolę jakości i zarządzanie kosztami, konieczne jest, aby firma chemiczna miała możliwość nieprzerwanego monitorowania w czasie rzeczywistym nie tylko lokalizacji, ale też stanu tych pojemników oraz innych produktów w całym procesie dostawy.
Koniec końców wszystkie te zmienne produkcyjne, złożone przepisy i specjalistyczne towary łączą się w jeden, bardzo złożony ekosystem biznesowy, który generuje ogromne ilości danych. Kolejnym elementem, który komplikuje zarządzanie takim ekosystemem, jest fakt, że wiele danych dotyczących łańcucha dostaw nie należy do firmy, lecz jest w posiadaniu stron trzecich. Dysponowanie odpowiednimi narzędziami ma kluczowe znaczenie, aby umożliwić monitoring w czasie rzeczywistym i tym samym pomóc firmie odkryć możliwe do podjęcia kroki, korzystne dla planowania produkcji, lokalizacji zakładów, zarządzania stanami magazynowymi, obsługi klienta, zgodności z przepisami i innych.
Niezwykle prawdopodobne jest, że w przypadku firm z branży chemicznej widoczność łańcucha dostaw może bardziej niż jakikolwiek inny element zadecydować o powodzeniu lub upadku prowadzonego biznesu. Posiadanie inteligentnego, działającego w czasie rzeczywistym wglądu w aktywność dostawców, sprzedawców, partnerów i załadowców jest absolutnie niezbędne dla organizacji, która chce zadowolić klientów i pozostać o krok do przodu w bardzo konkurencyjnej branży.
Pomimo wyzwań, w branży tej wciąż istnieje wiele możliwości rozwoju. Obecnie 96 procent wszystkich produkowanych towarów jest w pewnym stopniu uzależnionych od produktów chemicznych, co oznacza, że istnieje ogromny potencjał dla firm z branży chemicznej, które zoptymalizowały zarządzanie łańcuchem dostaw, aby osiągnąć maksymalną wydajność i kontrolę.
Jako operator wiodącej globalnej i multimodalnej platformy Visibility, project44 zapewnia kompleksową widoczność na każdym etapie transportu. Korzyści dla klienta wynikające z szybkiego, niezawodnego dostępu do niej to m.in. :
Te kluczowe korzyści w połączeniu z innymi nie mniej ważnymi funkcjami pomagają firmom z branży chemicznej poprawić niezawodność i wydajność dostaw, zwiększyć rentowność oraz zmniejszyć wahania czasów transportu i ogólnie występujące ryzyka.
Si tiene alguna pregunta sobre project44, no dude en solicitar una demostración.