3 sposoby na obniżenie kosztów oraz poprawę wydajności dzięki inteligentej oraz proaktywnej usłudze widoczności transportu

Eric Fullerton

Gdybym miał wybrać słowo kluczowe dla obszaru łańcuchów dostaw w 2022 roku, byłaby to "zwinność". Ostatnio można mieć wrażenie, że to właśnie o niej głównie rozmawia się w kontekście logistyki. Niemal każdy post na portalu społecznościowym, wpis na blogu czy e-mail przekonuje, że osiągnięcie zwinności jest najważniejsze, gdy szuka się oszczędności i podejmuje próby podnoszenia efektywności. Problem w tym, że żadne z tych treści nie wyjaśniają dokładnie, co zrobić, by tę zwinność osiągnąć.

Wraz z moją koleżanką Elizabeth Labuzienski, która w project44 pełni rolę inżynier procesów logistycznych, postanowiliśmy zmierzyć się z tym problemem podczas webinaru zatytułowanego "From Buzzword to Reality: 7 Ways to Actually Increase Supply Chain Agility" („Od modnego hasła po rzeczywistość 7 sposobów na faktyczne zwiększenie zwinności w obszarze łańcuchów dostaw”). Podczas godzinnej prezentacji przedstawiliśmy konkretne przykłady praktycznych i sprawdzonych sposobów, dzięki którym Movement, czyli nasza platforma widoczności łańcuchów dostaw, pomaga zmniejszyć liczbę opóźnień, poprawić ogólną wydajność i obniżyć koszty. Przedstawiamy również prawdziwe historie klientów, które w sposób praktyczny wyjaśniają pojęcie zwinności.  

Niniejszy wpis jest pierwszym w ramach trzyczęściowej serii, która obejmuje siedem kluczowych sposobów, dzięki którym specjaliści ds. łańcuchów dostaw mogą wyjść poza utarte schematy, aby w realny sposób wpłynąć na zwinność swoich organizacji oraz tym samym na ich efektywność i rentowność. W tej pierwszej części omówimy strategie i taktyki związane z planowaniem. W części drugiej i trzeciej przyjrzymy się sposobom na poprawę wydajności w transporcie oraz kwestii automatyzacji procesów.

1. Możliwość szybkiego przekierowania frachtów morskich dzięki zawsze aktualnym danym

Wyzwanie:

Wiesz już, że sukcesy w obszarze łańcuchów dostaw zależą w dużej mierze od umiejętności nawigacji i dostosowywania się na bieżąco do nieoczekiwanych zdarzeń. Istnieją dziesiątki czynników pozostających poza Twoją kontrolą, które powodują niepewność i niestabilność w każdym łańcuchu dostaw: skutki pandemii, zjawiska pogodowe, kryzys klimatyczny, strajki i niedobory personelu itp.

Problem polega na tym, że wielu specjalistów ds. logistyki nie ma scentralizowanego dostępu do informacji o aktualnych czasach postojów w różnych portach. Zamiast tego muszą polegać na przysłowiowej czarnej skrzynce – narzędziu lub procesie do zarządzania łańcuchem dostaw, który nie zapewnia dostępu do danych potrzebnych do dokładnego określenia czasu transportu i dostawy, nie wspominając o opóźnieniach występujących na innych etapach.  

Czynniki ryzyka:

Bez jednego, centralnego źródła informacji logistycy zmuszeni są, by rozwiązywać problemy, bazując jedynie na swoich przypuszczeniach, zamiast podejmować pewne decyzje w oparciu o wiarygodne dane, aktualizowane na bieżąco. Wynikiem tego zazwyczaj jest przypadkowy proces decyzyjny, który może generować wysokie koszty. W niektórych przypadkach niepewność może skłonić zespół logistyczny do sztywnego trzymania się status quo, co czasem może, ale nie zawsze musi być najlepszą odpowiedzią na zmieniającą się sytuację. Alternatywnie, zespół może uciekać się do podejmowania decyzji w oparciu o przeczucia, które mogą mieć odwrotny skutek od zamierzonego i powodować impas oraz brak efektywności działań.  

Port Intel by project44

Korzyści:

  • Proaktywne planowanie, szybka reakcja na zakłócenia i w pełni spełnione oczekiwania klientów, a wręcz ich przewyższenie, ponieważ potencjalne problemy udaje się rozwiązać, jeszcze zanim faktycznie wystąpią, tym samym eliminując kolejne, które pojawiłyby się w następnych etapach transportu.
  • Pewne podejmowanie mądrych decyzji w zakresie zmian tras podczas transportu frachtów morskich, korzystając z portów o krótszych czasach postoju.
  • Proaktywna i efektywna komunikacja z klientami, przewoźnikami i innymi członkami zespołu.


Faktyczny przykład zastosowania platformy - oszczędność czasu dzięki szczegółowym danym o czasie postoju w porcie:

Klient, który eksportował towary ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej zazwyczaj przez porty w Savannah i w Charleston, skorzystał z dashboardu Port Intel na platformie Movement i tym razem mógł wybrać ten z krótszym czasem postoju. Korzystając z funkcji Port Intel, dostrzegł on czterodniową różnicę między czasami postoju w tych dwóch portach. Na podstawie uzyskanych informacji podjął decyzję w oparciu o konkretne dane i wybrał bardziej efektywną trasę. Ostatecznie decyzja ta pozwoliła skrócić czas transportu, skorzystać z najbardziej opłacalnej opcji dostawy oraz dzięki temu przewyższyć oczekiwania klientów.  

2. Optymalizacja wydajności przewoźnika i trasy dzięki użytecznym informacjom

Wyzwanie:

Jak powszechnie wiadomo, nie można zoptymalizować tego, czego nie da się zmierzyć. Bez dostępu do wysokiej jakości raportów i analiz specjaliści ds. logistyki nie są w stanie dokonać dokładnej oceny swoich łańcuchów dostaw. Począwszy od szczegółowych informacji na temat dostępnych przewoźników, poprzez dane o trasach i firmach specjalizujących się w transporcie określonych rodzajów towarów (np. towarów łatwo psujących się) lub oferujących dużą przestrzeń ładunkową oraz wysoką dostępność w określonych regionach po istotne informacje na temat czynników, takich jak niedobory kierowców i inne problemy kadrowe, zazwyczaj istnieje ogromna przepaść między tym, co zespół ds. logistyki powinien wiedzieć, a tym do czego faktycznie ma dostęp. A informacje, które posiada, są zwykle pozyskiwane w ramach żmudnego, manualnego procesu śledzenia danych z wielu źródeł. Takie podejście jest nie tylko wysoce nieefektywne, ale też pełne możliwości popełniania błędów.

Czynniki ryzyka:

Brak użytecznych danych i dostępu do informacji stwarza dwa specyficzne czynniki ryzyka. Po pierwsze, konieczność łączenia ze sobą różnych operacji manualnych spowalnia codzienną działalność operacyjną zarówno ze względu na pochłanianie dużej ilości czasu, jak i pozyskiwanie jedynie częściowych lub nieaktualnych informacji, które mogą sprawić, że Twoi pracownicy będą kręcić się w kółko. Po drugie brak rzetelnych, aktualnych danych znacznie utrudnia skuteczną komunikację i negocjacje z przewoźnikami. Bez danych niezbędnych do argumentowania w procesie negocjacji możesz przegapić istotne możliwości.  

Jak może pomóc platforma Movement firmy project44:

Dzięki platformie Movement dane o przewoźniku, informacje o jego terminowości oraz wykazy tras otrzymujesz na wyciągnięcie ręki. Ten szybki i łatwy dostęp pozwala szybko zorientować się, którzy przewoźnicy osiągają najlepsze wyniki w konkretnych regionach na określonych trasach.

Różnorodność dostępnych raportów pomaga również dokonać analizy różnych innych kwestii. Na przykład możesz porównać terminowość bieżącą lub na przestrzeni dłuższego czasu. Możesz także przyjrzeć się czynnikom zrównoważonego rozwoju, takim jak emisja CO2.  

Analityka danych odnośnie frachtów morskich w Movement by project44

Korzyści:

  • Szybki i łatwy dostęp do scentralizowanych danych dotyczących terminowości przewoźników
  • Optymalizacja wydajności przewoźnika oraz optymizacja tras na podstawie terminowości oraz – w przypadku armatorów morskich – w oparciu o emisje dwutlenku węgla.
  • Wyższa skuteczność w negocjacjach z przewoźnikami.

Faktyczny przykład zastosowania platformy— zarządzanie celami w obszarze emisji spalin

Ze względu na mnogość przepisów dotyczących emisji spalin przez firmy w ramach zakresów 1, 2 i 3, coraz ważniejsze staje się śledzenie odpowiednich danych w łańcuchu dostaw i zarządzanie nimi. Korzystając z raportów dostępnych na platformie Movement, nasi klienci mogą przyjrzeć się emisjom firm transportowych, aby zobaczyć poziom zanieczyszczeń różnych statków operujących na danych trasach w oparciu o typ silnika, pojemność kontenera i inne zmienne. Te informacje są nieocenione przy podejmowaniu szybkich i trafnych decyzji przy wyborze przewoźnika, tak aby udało Ci się osiągnąć i utrzymać cele w zakresie emisji.

Widok analityki emisji gazów cieplarnianych w Movement by project44

3. Mniej opóźnień i nieprzewidzianych zdarzeń, efektywniejsze zarządzanie stanami magazynowymi

Wyzwanie:

Planowanie stanów magazynowych to obszerne i często wymagające zadanie. W przypadku wielu firm, które nie korzystają z usługi Visibility, stany magazynowe monitorowane są zazwyczaj w oparciu o poziom dostępnych zasobów, a nie na poziomie zamówień, przez co pod uwagę mogą zostać nie wzięte towary znajdujące się w transporcie. Organizacje takie mogą tym samym znaleźć się w sytuacji, w której muszą zgadywać, jak dostarczyć odpowiednią ilość produktów do danych lokalizacji.

Czynniki ryzyka:

Istnieją dwa negatywne scenariusze, z którymi możesz się spotkać, jeśli nie masz danych potrzebnych do zarządzania stanami magazynowymi: posiadanie zbyt dużej ilości towarów lub brak wystarczających zapasów.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy zespół logistyczny nie jest pewien, co akurat jest transportowane, pojawia się tendencja do nadmiernej kompensacji poprzez zabezpieczanie lub wysyłanie zbyt dużej ilości towarów do danej lokalizacji. Ten zapas bezpieczeństwa ogranicza ilość dostępnej gotówki, co jest szczególnie niewskazane w obecnej sytuacji gospodarczej.

Brak wglądu w transportowane towary może skutkować niemożnością dostarczenia danych produktów do wyznaczonych miejsc zgodnie z ustalonym harmonogramem, co skutkuje też wyczerpaniem zapasów. W sytuacji takiej pozostawiamy bardzo złe wrażenie na kliencie, które ma ogromny wpływ na jego niezadowolenie w danym momencie i lojalność w dłuższej perspektywie.


Jak może pomóc platforma Movement:

Platforma Movement zapewnia widoczność podczas transportu na poziomie SKU poprzez kojarzenie danych zamówienia z monitorowanymi przesyłkami. Może to być całkowicie rewolucyjne rozwiązanie dla osób zarządzających harmonogramami produkcji lub realizujących bezpośrednie zamówienia klientów.

Platforma Movement umożliwia również zespołom ds. Logistyki łatwe przeglądanie i badanie relacji między zamówieniami a wysyłkami oraz śledzenie potencjalnych opóźnień na podstawie przewidywanych czasów ETA. Ułatwia to przeglądanie towarów i zarządzanie nimi w oparciu o najważniejsze dane referencyjne — numer zamówienia, list przewozowy itp.

Widok statusu przesyłki w Movement by project44


Korzyści:

  • Mniej opóźnień i nieprzewidzianych zdarzeń, ułatwiających podejmowanie pewnych decyzji w zakresie alokacji zapasów.
  • Zwiększenie efektywności dostaw poprzez odpowiednie zarządzanie zamówieniami surowców i zakłóceniami w produkcji.

Faktyczny przykład zastosowania platformy — unikanie przestojów linii produkcyjnej:

Jeden z producentów miał do czynienia z opóźnieniem dostawy materiałów produkcyjnych. Dashboard platformy wskazywał siedmiodniowe opóźnienie, lecz widząc taką sytuację, firma była w stanie przestawić swoją linię produkcyjną, aby uniknąć sześciodniowego przestoju podczas oczekiwania na opóźnioną dostawę. Pracownicy dostosowali harmonogram produkcji wykorzystując produkty dostępne na stanie. Czasy ETA wskazane przez platformę umożliwiły klientowi podjęcie bardzo szybkiej decyzji dotyczącej planowania produkcji.


To, czego nie wiesz, może Ci zaszkodzić

W przypadku łańcuchów dostaw sukces polega na posiadaniu właściwych informacji w odpowiednim czasie, ponieważ dzięki temu można podejmować mądre decyzje, zamiast polegać na instynkcie lub tym, co zadziałało ostatnim razem. Potrzebujesz scentralizowanych, dokładnych danych w czasie rzeczywistym, które ułatwią proaktywne zarządzanie przesyłkami, umożliwią przewidywanie problemów, aby można było im zaradzić, zanim staną się rzeczywistymi trudnościami. Dzięki temu osiągniesz zadowolenie wszystkich zaangażowanych stron — od kierownictwa firmy po klientów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych trzech strategiach z obszaru planowania, a także o innych możliwościach, które będziemy omawiać w dwóch kolejnych częściach tej serii, możesz obejrzeć nagranie z webinaru.

Więcej informacji o platformie Movement znajdziesz TUTAJ.

Eric Fullerton

Praat vandaag nog met een visibility expert

Als u vragen heeft over project44, vraag dan gerust een demo aan.

Aan de slag