Ekologiczne łańcuchy dostaw – czy to w ogóle możliwe?

project44

Zdecydowanie tak – dzięki najnowszym rozwiązaniom project44 w zakresie zrównoważonego rozwoju. Pozyskane niedawno finansowanie o wartości 420mln dolarów pozwala firmie na uruchamianie kolejnych innowacyjnych projektów, jak chociażby pomiar i redukcja emisji dwutlenku węgla w łańcuchach dostaw. ‍

Coraz więcej firm kieruje swoje zainteresowanie w stronę zrównoważonego rozwoju, w ramach korporacyjnej zasady społecznej odpowiedzialności i walki ze zmianami klimatycznymi. Szukają one sposobów na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w swoich łańcuchach dostaw, w szczególności emisji dwutlenku węgla wynikającej ze stosowania paliw kopalnych.

Jednak firmy nie mogą podjąć działań w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, jeśli nie mają jasnego zrozumienia ilości emitowanych gazów cieplarnianych, które wytwarzają w swoich łańcuchach logistycznych. Do tej pory określenie emisji w łańcuchu dostaw było niemożliwe, ponieważ firmy nie dysponowały niezbędnymi informacjami do wykonywania obliczeń. project44 chce im w tym pomóc.

Główne źródło gazów cieplarnianych w łańcuchach dostaw

Szacuje się, że działania w łańcuchu dostaw odpowiadają za 60 procent emisji gazów cieplarnianych, takich jak metan, dwutlenek węgla, sześcio-fluorek siarki. Zaliczają się one do kategorii emisji objętych Protokołem Gazów Cieplarnianych (GHG) z zakresu 3. (Więcej informacji w tym temacie znajdziecie na naszym blogu w artykule „Jak project44 może pomóc firmom w mierzeniu gazów cieplarnianych w logistyce”).

Obecnie firmy mogą jedynie szacunkowo określić ilość produkcji CO2 w transporcie towarów. Określenie emisji przesyłki nie jest łatwym zadaniem. Istnieje chociażby wiele rodzajów sprzętu wykorzystywanego w różnych trybach transportu, z których każdy ma własny ślad węglowy. Aby rozwiązać tę kwestię, Globalna Rada Emisyjności Logistycznych (GLEC) opracowała ramy GLEC - standardową metodologię branżową dla firm, służącą do obliczania emisji dwutlenku węgla w globalnym multimodalnym łańcuchu dostaw.

Do obliczeń niezbędne są wysokiej jakości dane

Jednak modele oparte na tej metodologii nie mają żadnej wartości dla firmy w zakresie mierzenia emisji dwutlenku węgla, chyba że firma ma rzeczywiste i dokładne dane dotyczące swoich przesyłek. Posiadając konkretne dane dotyczące przesyłki, firmy byłyby w stanie obliczyć emisję dwutlenku węgla dla swojego transportu towarowego we wszystkich trybach. Firmy będą wtedy dysponować akredytowanymi i możliwymi do zastosowania informacjami, które będą mogły wykorzystać do pomiaru, śledzenia i redukcji swojego śladu węglowego w logistyce.

Widoczność w zakresie emisji dwutlenku węgla

Firmy stoją przed trudnym wyzwaniem osiągania wzniosłych celów i spełniania wymogów rządów i członków zarządów, a co najważniejsze — swoich klientów. Organizacja Smart Freight Center poinformowała, że firmy muszą dokonać 80% redukcji emisji w transporcie do 2050 roku. W celu osiągnięcia tego celu firmy muszą podjąć działania już teraz.

W ciągu najbliższych miesięcy project44 zacznie publikować raporty dotyczące widoczności emisji dwutlenku węgla z analizami dotyczącymi działań transportowych. Dzięki tym informacjom firma może podejmować świadome decyzje, które przyniosą znaczące wyniki w redukcji śladu węglowego w ich łańcuchu dostaw.

Ekologiczna działalność nie jest łatwa. Nowa inicjatywa project44 oferująca wgląd w emisję dwutlenku węgla zapewnia firmom dane umożliwiające podjęcie działań na rzecz „ekologicznego transportu” i realizacji celów związanych z redukcją emisji dwutlenku węgla. Zespół project44 z niecierpliwością czeka na możliwość pomocy firmom w ich podróży w kierunku bardziej ekologicznego łańcucha dostaw.

Więcej informacji o najnowszych inicjatywach technologicznych project44 znajdziesz TUTAJ.
Zapraszamy też do odwiedzenia naszej STRONY.

project44

Speak with a visibility expert today

If you have any questions about project44, feel free to request a demo.

Get Started