W związku z tym kadra zarządzająca globalnymi łańcuchami dostaw bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebuje dziś inteligentnych technologii, pozwalających monitorować transport morski w czasie rzeczywistym, aby skuteczniej radzić sobie z występującymi zakłóceniami oraz sprawnie reagować w przypadku pojawienia się problemów. Większość załadowców i zewnętrznych firm logistycznych nadal polega na niewiarygodnych źródłach danych: stronach internetowych armatorów, elektronicznej wymianie danych (EDI) lub samej lokalizacji statku określanej przez satelitę.
Jakość danych z tych źródeł jest wyjątkowo słaba i niewiarygodna, ponieważ często są one błędne i nieprecyzyjne, co wynika z kilku czynników: niekompletnych danych, niedokładnych informacji dotyczących zawinięć statków i wyjść z portów, opóźnień w powiadomieniu o nieoczekiwanych zdarzeniach oraz powszechnego braku przejrzystości.
Niska jakość danych powoduje, że załadowcy mają trudności z efektywnym planowaniem transportu morskiego. Menedżerom łańcucha dostaw nie tylko brakuje informacji niezbędnych do skutecznego zarządzania wydajnością produkcji, stanem magazynowym oraz oczekiwaniami klientów, ale także są oni zaskakiwani nieoczekiwanymi sytuacjami, takimi jak anulowane zawinięcia, przeładunek towaru na inny statek bez uprzedzenia lub opóźnienia spowodowane zbyt dużą liczbą kontenerów w porcie.
Aby efektywnie planować i zarządzać transportem morskim, załadowcy potrzebują jednego wiarygodnego źródła informacji, które dostarcza aktualnych i precyzyjnych danych dotyczących transportu oraz działalności portu. Ponadto muszą oni wiedzieć z wyprzedzeniem o wszelkich możliwych odchyleniach w harmonogramach rejsów i ewentualnych przyczynach opóźnień, aby móc przekazać te informacje zarówno swoim partnerom logistycznym, jak i klientom. Odpowiednio wcześniej przekazane informacje na temat potencjalnych problemów, takich jak np. zatory w portach, pozwalają reagować szybciej, by np. móc sprawdzić możliwość wykorzystania alternatywnych portów i tras, co pozwala uniknąć opóźnień podczas rocznych cykli planowania oraz skorzystać z opcji dostępnych na rynku spotowym.
„Port Intel”, czyli nowy produkt firmy project44, oferuje załadowcom jedno, centralne źródło informacji, dostarczanych w czasie rzeczywistym i niezbędnych do efektywnego zarządzania transportem morskim. Port Intel agreguje dane z wielu źródeł — umożliwia bezpośrednią integrację EDI i interfejsu programowania aplikacji (API) z armatorami morskimi oraz spedycjami, a także zapewnia dane z globalnych systemów nawigacyjnych.
Usługa Port Intel to jednak coś więcej niż tylko zbieranie danych. Platforma project44 pozwala eliminować opóźnienia, a także zapewnia kompletność, precyzję i jakość danych. Dzięki szerokiej gamie technik analizy danych i uczeniu maszynowym dane dodatkowo podlegają czyszczeniu i normalizacji, aby zapewnić jedno centralne źródło informacji dla kamieni milowych w transporcie morskim, statusu przesyłek i możliwych zdarzeń. W przypadkach, w których występują luki informacyjne z powodu brakujących danych, projekt44 uzupełnia je o prawdopodobne imputacje kamieni milowych, statusów i zdarzeń, aby stworzyć pełny obraz aktualnej sytuacji w portach i na morzach.
Port Intel przedstawia także pełen obraz aktualnej sytuacji w transporcie morskim. Oznacza to, że załadowcy w jednym miejscu znajdą wszystkie niezbędne informacje o lokalizacji statków, występujących opóźnieniach, zatorach w portach, czasie tranzytu z portu do portu, a także rozkłady rejsów. Rozwiązanie to zawiera wirtualny interfejs czasu rzeczywistego z interaktywnym widokiem mapy globalnej. Interfejs podaje szczegółowe informacje o portach na całym świecie, aby analizować trendy i na bieżąco oceniać zmienność sytuacji w transporcie.
Port Intel zapewnia zarządzającym łańcuchami dostaw scentralizowane dane, które są niezbędne do oceny i redukowania zatorów w portach. To inteligentne rozwiązanie gromadzi, analizuje, porównuje i monitoruje zatory w portach na całym świecie, a także zapewnia kompleksowy widok tras morskich. Dzięki informacjom dostarczanym przez Port Intel załadowcy mogą lepiej planować swoje działania w obszarze upstream i tym samym spełniać oczekiwania klientów.
If you have any questions about project44, feel free to request a demo.